Přeskočit na obsah

Úzké partnerství se zákazníky na příkladě rozvoji pojiv

Firma Hüttenes-Albertus vznikla 1.1.1970 fúzí dvou tradičních dodavatelů slévárenských pojiv z Německa – Gebr. Hüttenes GmbH & Co. KG, založené v roce 1919 se sídlem v Düsseldorfu a Albertus Werke GmbH založené roku 1914 se sídlem v Hannoveru. V současnosti je firma mezinárodním koncernem, který působí ve více než třiceti zemích a celosvětově zaměstnává ca. 1800 pracovníků.

Tento rozvoj byl možný jen důslednou orientací obchodní politiky na potřeby zákazníků v úzkém partnerství s nimi. Tyto aspekty jsou následně představeny na  příkladu vývoje jednoho pojiva. 

Zpravidla začíná rozvoj pojiv legislativním požadavkem (minimalizace zápachu nebo redukce škodlivých zplodin) nebo požadavkem zákazníka realizovat určitou aplikaci. Vývoj pojiva bývá často vyvolán snahou odstranit vznikající vady odlitků.
Popis požadavku a sériového pojiva
Celosvětově se ve slévárnách hliníku k výrobě jader používají technologie Hot-Box a Warm-Box. Tyto technologie se používají pro uplatnění určitých výhod, např. minimální deformace během lití nebo menší množství kondenzátů. Další výhodou je také snížený nebo změněný vývin plynu během lití. 
Vývojem plynu není myšleno v první řadě množství, nýbrž spíše tlak plynu. Aby tyto přednosti byly využity, musí mít jádro ve všech ročních obdobích stabilní vlastnosti při skladování.
Tímto jsou tedy jmenovány požadavky zákazníků „stabilní vlastnosti při skladování ve všech ročních obdobích“ a „optimální rozpad jádra po lití“. Zákazník se nachází na jižní polokouli, tzn. období dešťů s velmi vysokou vlhkostí vzduchu.