Přeskočit na obsah

Použití mechanického regenerátu směsi s fenol-rezolovým pojivem vytvrzované CO2

Stoupající požadavky na životní prostředí a poplatky za skládky nutí slévárny, aby se znovu intenzivněji zabývaly myšlenkou regenerace. Článek poukazuje na základě laboratorních výsledků na skutečnost, že tepelně namáhanou, stejně tak i nenamáhanou formovací směs po odjádrování je možné mechanicky regenerovat.

Při zkouškách byly v jedné slévárně po určitou dobu shromažďovány zbytky z vstřelovacích strojů a odpad z výroby jader. Veškerý odpad se před transportem vratné směsi do regeneračního zařízení rozmělnil v čelisťovém drtiči, kterým se v tomto článku nebudeme dále zabývat. V zásadě lze říci, že vratná směs je v procesu regenerace přeměněna na použitelný regenerát, a tím dochází k šetření zdroje a odlehčení deponie.

Popis procesu regenerace 

Mechanická regenerace

Nejrozšířenější je mechanická regenerace forem a jader, které byly vyrobeny ze samo-tuhnoucích formovacích směsí (furfurylalkohol, a fenol No Bake). Proces regenerace zahrnuje vzájemné narážení, tlučení, omílání nebo otírání. Výsledkem těchto postupů je odstranění pojivového obalu z pískových zrn. Prach, který během tohoto procesu vzniká, musí být pečlivě odsáván.